Yerel Seçimlerde Dijital Reklamlarda Yapay Zeka Kullanılacak

DEX NEWS
Yüksek Seçim Kurulu'nca 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimi için seçmen listeleri 4 Ocak tarihinde muhtarlıklarda askıya çıktı.

In Local Selections, Artificial Intelligence Will Be Used on Digital Advertisements

Yüksek Seçim Kurulu'nca 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimi için seçmen listeleri 4 Ocak tarihinde muhtarlıklarda askıya çıktı.

Aday tanıtımında geleneksel yöntemlerin yerine bu kez dijital iletişim platformlarını aktif kullanacakları bir dönemle karşılıyor olacağız. Türkiye’deki vatandaşlar bir gün içinde 7 saatini aktif olarak internette geçiriyor. Türkiye’de, nüfusun %67‘sine tekabül eden 54 milyon internet kullanıcısı var. Dolayısıyla kitleye ulaşmak isteyen siyasilerin dijital teknolojileri kullanmasının önemi dikkat çekiyor.

Eskiden bir meydana yüzbinlerce insan toplama hedefi varken artık saniyeler içerisinde üretilen bir video milyonlarca insana ulaşıp fikirleri değiştirebilmekte, bu da siyasilerin çok daha güçlü siyasal pazarlama yönetimi uygulamasına olanak sağlamaktadır.

Özellikle Amerika’da dijital networkün yoğun bir şekilde kullanıldığını biliyoruz, gerek Obama gerekse Clinton’ın televizyon kampanyalarına neredeyse iki katı harcamasına rağmen dijital çalışmaların ağır basması meseleyi daha da önemli kılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “Eski tarz kampanya yöntemlerini terk ediyoruz” şeklinde açıklama yapmıştı, diğer partiler de çevreye duyarlı kampanyaların destekleneceğini belirtmişti. Tüm bunlar önümüzdeki dönemde dijital medyanın aktif bir şekilde kullanılacağının en bariz göstergesi. 

AK Parti’nin çevreci yerel seçim kampanyasıyla birlikte, Türkiye 31 Mart 2019 yerel seçim döneminde siyasette dijital propaganda yöntemine tanık olacak. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya vurgu yaparak gürültü ve görüntü kirliliğiyle birlikte partilere ve adaylara çok ciddi maliyet getiren, şehirleri plastiğe ve kağıda boğan israf kaleminin de sona ereceğini vurgulaması gözleri dijital pazarlama ile etkili bir siyasal kampanyanın nasıl yapılacağına çevirdi.

Peki, adaylar bu konu ile ilgili neler yapmalı, nasıl bir dijital seçim kampanyası oluşturmalı?

Türkiye’nin önde gelen dijital ajanslarından Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk The ADX DSP sistemini kullanarak nasıl reklam verileceğini açıklıyor

ADAYLAR DİJİTAL PROPAGANDA İÇİN NE YAPMALI?

Tüm pazarlama eylemleri birbirini bütünlemeli. Fiziksel bir aktiviteye dijital destek olurken, fiziksel aktivitede seçmenler sosyal medyaya yönlendirilerek güç paylaşımı yapılmalı. Bütçeleme yapılırken esneklik payı bırakılmalı ve en önemlisi ölçülemeyen yatırımlardan kaçınılmalı. Dönüşüm getirmeyen, ilgi çekmeyen tüm dijital kampanyalar iptal edilerek verimli olanlara yatırım artırılmalı.

Dijital tarafta muhakkak landing page olarak ifade edilen hedef sayfalar tasarlanmalı. Burada sayfa içerisinde ziyaretçilerden geri bildirim alınabilecek formlar tasarlanmalı ve görüşleri veri madenciliği metotları ile analiz edilerek seçmenin mevcut duygu analizi yapılmalı. Böylelikle yukarıda anlatılan yöntemlerle yönlendirilen kullanıcıların mevcut duygu durumu, parti ve adaya karşı olan tutumları net bir şekilde sayısal veriye çevrilebilecektir.

Bütçeyi doğru kullanabilmek için teknolojilerden yararlanmayı öneren Emrah Pamuk kısaca TheADX sisteminden bahsetti:

Lokasyon hedefleme: Bir kullanıcının nerede yaşadığı, kampanyalarınızın hedef kitlenizle alakalı olmasını sağlamak ve kitlenizi segmentlere ayırmak için en önemli bilgi noktalarından biridir. Bu nedenle, kampanyanızı bir ülke, bölge, ilçe, şehir veya hatta mahalleye odaklayabilirsiniz. Lokasyon hedefleme seçenekleri ile, ürününüze veya hizmetinize gerçekten ihtiyaç duyduklarında insanlarla iletişim kurabilirsiniz.

Yeniden hedefleme: Yeniden hedefleme kullanarak insanların sizi ve partinizi hatırlamasını sağlayın, unutulmaz kılın ve güçlenin.

Kelime Hedefleme: Büyüme potansiyeli olan alanları doğru bir şekilde tanımlayarak, web sitenizi yüksek gelir potansiyeline sahip bir trafik makinesine dönüştürebilirsiniz. URL’lerin içinde geçen kelimeleri özellikle hedefleyebilirsiniz yada istemediğiniz kelimeleri içeren sayfalarda reklam yayını engelleyebilirsiniz. (Şiddet, terör vb.)

Teknik hedefleme: Hedef kitlenize nasıl yaklaştığınızı daraltmanın göze çarpan ve reklam faaliyetlerini kullanıcının güncel kullanım durumuna göre yönetmenin mükemmel bir yoludur. Teknik hedeflemeyi kullanarak, kampanyalarınızın teknik özelliklerini (tarayıcılar, ekran çözünürlükleri, cihaz özellikleri vb.) belirleyebilirsiniz.

Zaman Hedefleme: Reklamları yalnızca hedef kitleye ulaşma ve etkileşime geçme olasılığı en yüksek olduğu günlerde çalışacak şekilde kısıtlayan bir kampanya hedefleme seçeneğidir. Kampanyayı yalnızca günün ilgili saatlerinde yayınlayarak, kampanyanın bütçesi en fazla etki için maksimize edilir.

Mahalle Mahalle Planlama ve Dinamik Reklam Gösterimi Yapın Bütçelerini boşa harcamak istemeyen adaylar, sadece kendi seçmenlerine reklam vererek bütçelerini doğru ve bilinçli kullanabiliyor. Nasıl mı?

4 adımda kendi seçmenlerinize reklam verebilirsiniz!

https://theadx.com/yerel-secim-digital-medya-planlama linkine girdikten sonra ilk önce Dijital Medya Planlaması yapmak istediğiniz adaylık türünü seçiyorsunuz. Sonra Dijital Medya Planlaması yapmak istediğiniz lokasyonu seçiyorsunuz. Planlamanızı hangi algoritmaya göre yapacağınızı seçiyorsunuz burada 2 farklı seçenek bulunuyor.

1) Yoğunluk Algoritması: Belirlediğiniz lokasyondaki seçmen yoğunluğuna bağlı olarak harcamanız gereken bütçeyi hesaplar.

2) Uzaklık / Yakınlık Algoritması: Belirlediğiniz lokasyonda partinizin önde olması ya da geride olması durumunda, size en yakın oy sayısına sahip partilere olan uzaklığınız ya da yakınlığınıza bağlı olarak harcamanız gereken bütçeyi hesaplar.

Sonuçlarda seçmen sayısı, video reklam bütçesi, banner reklam bütçesi banner ve video gösterim sayılarını görebiliyorsunuz.

Detaylı bilgi için tıklayınız...

09 Ocak 2019 Çarşamba tarihinde yayınlandı.Sosyal Medyada Paylaş
İletişim