Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Ticaret
Sosyal medya pazarlaması büyük markalardan küçük işletmelere kadar pek çok kişi ve kurum tarafından kullanılmaya başlanır.

Sosyal medya pazarlaması büyük markalardan küçük işletmelere kadar pek çok kişi ve kurum tarafından kullanılmaya başlanır. Geleneksel reklamcılığın geride kalmasıyla beraber sosyal medyada reklam ve pazarlama yükselişe geçer.

Samimi ve güvenilir bir alan oluşturan sosyal medya platformları, markaların kendilerini açık ve doğru şekilde anlatmasına imkan tanırken müşterilerin de marka hakkındaki düşünce ve deneyimlerinin anlık olarak iletilmesini sağlar.

Sosyal Medya Nedir?

İnternet tabanlı dijital platformların geneline sosyal medya ismi verilir. Sosyal medya uygulamaları, kullanıcıların birbirleriyle direkt olarak iletişime geçmesine ve bilgi paylaşımında bulunmasına olanak tanır. Görsel paylaşım siteleri, bloglar ve podcastler sosyal medyada en sık kullanılan uygulamalardır.

Sosyal medya bireysel kullanımın yanı sıra çeşitli kurumlar tarafından da kullanılabilir. Hedef kitle ile çift yönlü iletişim olanağı sunan sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması ‘’sosyal pazarlama nedir?’’ sorusunu ortaya çıkarmıştır.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Modern marketing yöntemleri arasında öne çıkan ve yüksek etki alanına sahip olan sosyal medya pazarlaması nedir? Çeşitli sosyal medya platformlarında yapılan pazarlama hareketlerine sosyal medya pazarlaması denir.

Sosyal medya pazarlaması düşük bütçe ile geniş bir hedef kitlesine erişimi sağlaması açısından firmalar tarafından tercih edilir. Müşteri ve potansiyel müşteriler direkt iletişime geçilebilen sosyal medya pazarlaması marka bilinirliğini ve güvenilirliğini artırmaya da yardımcı olur.

Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi

Sosyal medya pazarlaması markalar için büyük önem taşır. Geleneksel reklamların etkisinin azalmasıyla beraber sosyal medya markalar için ideal bir alan oluşturmayı başardı. Çift yönlü iletişim sayesinde müşteri güvenini artıran markalar, ürün ve kampanyalar için kendi kitlelerine hızlı bir şekilde erişim sağlayabilir.

Sosyal medyanın işletmeler için sunduğu özelliklerden yararlanan markalar ücretli reklam, istatistik bilgisi, otomatik paylaşım gibi çeşitli alanları kullanarak belirledikleri pazarlama stratejisine uygun adımlar atabilir.

Sosyal medya pazarlaması, ölçümleme ve analiz açısından da kolaylık sağlar. Reklam ve tanıtımların anlık olarak ölçülmesine imkan tanıyan sosyal medya platformları, markanın gerekli durumlarda değişim yapmasına yardımcı olur. Pazarlama uygulamalarının analiziyle beraber marka, pazarlama stratejisini gözden geçirebilir.

Sosyal Medya Pazarlamasının Tarihi ve Gelişimi

Sosyal Medya Pazarlamasının Tarihi ve Gelişimi

Sosyal medya pazarlaması oldukça yeni bir pazarlama yöntemidir. 2000’li yıllarda sosyal medya platformlarının ortaya çıkarak yaygın şekilde kullanılmaya başlanmasıyla beraber her bireyin kendine özel bir internet ağı oluştu. Sosyal medyanın reklam ve tanıtım için uygun bir alan oluşturduğunu anlayan markalar, sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmaya başladı.

2010’lu yıllarda influencerların marka tanıtımlarına etkisinin görülmesiyle beraber sosyal medya pazarlaması popüler hale gelir. Düşük bütçe ile yaratıcı ve etkileyici pazarlama içerikleri oluşturan markalar, sosyal medya uygulamalarının algoritmasından yararlanarak hedef kitle ile irtibata geçti.

Sosyal Medya Pazarlamasında Kullanılan Platformlar

Sosyal Medya Pazarlamasında Kullanılan Platformlar

Sosyal medya pazarlamasında birbirinden farklı pek çok platform kullanılır. Fotoğraf, video, ses ve yazı temelli platformlar pazarlamada etkin bir şekilde tercih edilir. Sosyal medya pazarlamasında en sık kullanılan uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bloglar
 • Podcastler
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • Youtube
 • Pinterest
 • LinkedIn
 • TikTok

Sosyal medya plaformları özellikleri açısından oldukça çeşitlidir. Pazarlama stratejisinin belirlenmesinde platform özellikleri ve hedef kitleye dikkat edilmesi son derece önemlidir. Uygulamaların arasındaki farklılıklara karşın sosyal medya pazarlamasında bazı unsurlar ortak olarak kullanılır.

Sosyal Medya Pazarlamasının Unsurları

Sosyal Medya Pazarlamasının Unsurları

Sosyal medyada pazarlama sürecinin etkin bir şekilde yürütülmesi için bazı unsurların göz önüne alınması gerekir.

 • Gözlem
  Sosyal medya pazarlamasını doğru bir şekilde yönetmek için platformları gözlemlemek son derece önemlidir. Kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarının pratik olarak analiz edilmesine imkan tanıyan platformlarda, markaya dair yorumlar incelenerek marka imajı hakkında bilgi edinilebilir. Gözlem sürecinde rakip markaların pazarlama adımları da analiz edilmelidir.
 • İçerik Stratejisi
  Sosyal medya pazarlaması için platforma uygun yaratıcı ve dikkat çekici içerikler üretilmelidir. İçerik üretiminde hedef kitleye hitap etmek oldukça önemlidir. İçeriklerin, hedeflenen kullanıcıların sosyal medya kullanım saatlerine uygun şekilde paylaşılması için takvim oluşturulmalıdır.
 • Etkileşim
  Sosyal medya pazarlamasının başarıya ulaşmasında etkileşim büyük rol oynar. İçerik ve profilinizin yüksek etkileşim oranına sahip olması daha fazla insane ulaşmanızı sağlayarak markanızı öne çıkarır.
 • Reklam
  Çeşitli ürün ve hizmetlerin öne çıkarılmasını sağlayan sosyal medya reklamları, marka bilinirliği ve güvenilirliğini de artırmaya yardımcı olur. Reklam ve tanıtımlar müşterilerin ilgisini çekerek marka profilinde ve internet sitesinde trafik yaratır.
 • Ölçümleme ve Analiz
  Sosyal medya pazarlamasının en beğenilen yönleri arasında ölçümleme ve analiz kolaylığı gelir. Paylaşımın anlık olarak takip edilmesini sağlayan platformlar, pazarlama sürecinin kusursuz şekilde yürütülmesine yardımcı olur.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

‘‘Sosyal medyada pazarlama nedir?’’ sorusuna yanıt verildikten sonra sosyal medya pazarlamasının nasıl yapıldığı konusuna değinilmelidir. Sosyal medya pazarlama süreci özenli bir şekilde yürütülmelidir

Amaç ve Hedeflerinizi Belirleyin

Marka pazarlamasında en önemli adım amaç ve hedef belirlemektir. Amaç ve hedefler, etkili pazarlama adımlarına karar verilmesini sağlar. Pazarlama stratejisinin amacı ve süreç sonunda ulaşmak istediğiniz hedeflerinizi belirleyerek içerik stratejisine karar verebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Tanıyın ve Kullanacağınız Platformları Belirleyin

Amaç ve hedeflerin belirlenmesiyle beraber hedef kitle analizi yapılır. Hedef kitle analizinde bulunan bireylerin yaş aralığı, cinsiyet, ilgi alanları, eğitim durumu gibi özelliklerini göz önüne alarak pazarlama için ideal olan sosyal medya platformu belirlenmelidir.

İçerik Stratejinizi Geliştirin

İçerik stratejisinin geliştirilmesi, sosyal medya pazarlamasının en önemli adımlarından biridir. Sosyal medya uygulamaları, odak süresini minimum indirir. Bu nedenle içeriklerin son derece etkili olması önemlidir. Verilmek istenilen mesajın kısa, açık ve yaratıcı bir şekilde yansıtıldığı içerikler hazırlanmalıdır.

Aylık Sosyal Medya Takvimi Hazırlayın

Aylık sosyal medya takvimi hazırlamak, pazarlama departmanına zaman kazandırır. Özel günler, ay içerisinde hangi günler kaç içerik paylaşılacağı gibi detayların belirlenmesinin ardından görsel ve metinler hazırlanarak takvim oluşturulur.

İçerik Paylaşımınızı Yapın

İçerik paylaşımı, sosyal medya pazarlamasında önemli adımlardan biridir. Paylaşımın hedef kitlenin kullanıcı hareketlerine uygun zamanda yapılması ve açıklama bölümünün harekete geçirmeye yönelik olmasına dikkat edilmelidir.

İçeriklerinizi Takip Edin ve Geliştirin

İçerik paylaşımının ardından istatistikleri inceleyerek içeriğin etkisini görebilirsiniz. Beğeni, yorum ve direkt mesajları göz önüne alarak sosyal medya pazarlama adımlarını anlık olarak geliştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya marketingte dikkat edilmesi gereken unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gözlem
 • Amaçların Belirlenmesi
 • Hedef Kitle Analizi
 • Etkileşim
 • Trendlerin Takip Edilmesi
 • İçerik Üretimi
 • Paylaşım Takvimi
 • İstatistikler
 • İçerik Takibi ve Analiz

Digital Exchange ile Sosyal Medya Pazarlamanızı Profesyonelce Yapın

‘’Sosyal medyada pazarlama nedir, nasıl yapılır?’’ sorularının yanıtı için Digital Exchange ile iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman personel ile çalışma olanağına sahip olabileceğiniz Digital Exchange tasarım, yönetim, reklam ve içerik üretiminde göze çarpmayı başarıyor.

Yeniliklerin anlık olarak takip edilip markanıza uygulanmasını sağlayan ajans, sosyal medya pazarlamasında yüksek verimlilik elde ederek markanızı öne çıkarıyor.

21 Kasım 2023 Salı tarihinde yayınlandı.Sosyal Medyada Paylaş
İletişim